czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wybory samorządowe 2018

Anna Sztender

KW Prawo i Sprawiedliwość
Anna Sztender

Kandydat do rady powiatu bielskiego

Okręg nr 2
Lista nr 10
Pozycja nr 4
BEZPARTYJNA.
Wykształcenie:
- wyższe ekonomiczne, specjalizacja finanse.
- studia podyplomowe: zarządzanie przedsiębiorstwem bankowym.
-studia podyplomowe: dziennikarstwo.
Znajomość języków: angielski, rosyjski i francuski.

Praca zawodowa:
Bank Spółdzielczy Czechowice-Dziedzice- Bestwina.

Praca społeczna:
Fundatorka i Prezes Fundacji Mam kota na punkcie psa z Czechowic- Dziedzic.

Mam 44 lata, dwoje dzieci.
Moją pasją są podróże. Lubię aktywność i wyzwania. Ostatnim takim wyzwaniem był lot na paralotni. Cieszy mnie dobra literatura, ambitne filmy i zdrowa kuchnia. Cenię w ludziach odwagę i szczerość.
Moją misją jest skuteczna ochrona zwierząt.

Dlaczego kandyduję ?

Od ponad 4 lat zajmuję się pomocą bezdomnym zwierzętom. Zaczynałam jako wolontariuszka w Schronisku "Reksio" w Bielsku-Białej a w 2016 roku założyłam pierwszą w naszej Gminie organizację pozarządową o nazwie Mam kota na punkcie psa, która pomaga nie tylko bezdomnym psom i kotom ale także tym źle traktowanym oraz psom trzymanym na łańcuchu. W przeciągu tych lat wraz z wolontariuszami i sympatykami zwierząt udało się uratować ponad 200 zwierząt. Moja Fundacja prowadzi Przytulisko dla bezdomnych kotów w Czechowicach-Dziedzicach. Organizujemy wydarzenia edukacyjno-adopcyjne dla mieszkańców naszego miasta. Prowadzimy funpage na Facebooku, gdzie prezentowane są nasze akcje pomocy i potrzebne informacje a także udzielamy wsparcia innym osobom, które zwracają się do nas z prośbą. Nasze działania są bardzo wszechstronne, począwszy od bezpośredniej pomocy, szukaniu domu dla bezdomnych zwierząt jak i spraw karnych ( ostatnio wygraliśmy w Sądzie sprawę w kwestii rażącego zaniedbania psa, co w naszej rzeczywistości jest dużym sukcesem).
Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia, tak jak np.: zbudowanie gminnego schroniska na miarę cywilizowanego kraju. Miejsca, które będzie przyjazne nie tylko zwierzętom, ale i ludziom. Ma to być wyjątkowe miejsce, gdzie oprócz projektów z zooterapii będzie także hotel dla psów i kotów.
Dzisiaj już wiem, iż aby osiągnąć ten cel nie wystarczy działać tylko oddolnie ale również odgórnie. Stąd też moja decyzja o kandydowaniu do Rady Powiatu.
Oprócz tematu zwierząt interesuje mnie też wszystko to, co służy zdrowiu i sprzyja tym, którzy biorą sprawy w swoje ręce i działają społecznie oraz gospodarczo w naszej Gminie.

Moje cele:
doprowadzić do zbudowania schroniska dla bezdomnych zwierząt w naszej Gminie,
- wspierać osoby i organizacje działające na rzecz mieszkańców naszej Gminy,
- utworzyć budżet obywatelski,
- skutecznie chronić zdrowie poprzez projekty ekologiczne i aktywizujące do zdrowego stylu życia,
- zbudować wybieg dla psów,
- stworzyć drogi przyjazne rowerzystom wraz z bezpiecznymi parkingami na rowery.

Dlaczego potrzebne jest schronisko dla bezdomnych zwierząt w naszej Gminie?

Skala problemów związanych ze zwierzętami jest wystarczająco duża, aby tworzyć na miejscu rozwiązania. Coraz większa świadomość mieszkańców sprawia, że szukają oni pomocy nie w schronisku, ale w prozwierzęcych organizacjach. Schronisko "Reksio", gdzie trafiają nasze zwierzęta z Gminy nie spełnia oczekiwań w zakresie właściwej opieki nad zwierzętami, co zostało wielokrotnie udokumentowane przez wolontariuszy. Wysoka śmiertelność kotów, szczególnie kociąt jest zaprzeczeniem, iż miejsce to jest bezpiecznym schronieniem.
Potrzebujemy zatem w naszej Gminie stworzyć małe schronisko prowadzone z właściwą motywacją i skutecznością. Miasto Pszczyna ma Punkt Zatrzymań Zwierząt a Bielsko-Biała schronisko. W Czechowicach-Dziedzicach nie istnieje nic, oprócz mojej Fundacji, która działa społecznie i nie ma żadnego dofinansowania z budżetu Gminy.
To samo dotyczy wybiegu dla psów. W miejscach publicznych jest obowiązek trzymania psów na smyczy. Gdzie zatem nasze czworonogi mogą realizować swoje potrzeby ? W naszej Gminie legalnie praktycznie nigdzie.

Dlaczego potrzebny jest budżet obywatelski ?

To projekt, który pozwala mieszkańcom Gminy w sposób bezpośredni wyrazić czego potrzebują. Urząd musi wtedy przeznaczyć określoną pulę pieniędzy na realizację tej potrzeby. Mieszkańcy zgłaszają projekty i głosują. Wygrywa ten projekt, na który zaglosuje najwięcej mieszkanców. Budżet obywatelski ma Pszczyna i Bielsko-Biała a Czechowice-Dziedzice niestety nie.

Dlaczego potrzebne są drogi przyjazne rowerzystom i niezbędny do tego parking ?

Projekty ekologiczne, szczególnie te, które wiążą się z czystym powietrzem muszą być ze sobą skorelowane. Rower jest idealnym rozwiązaniem, bo łączy wiele korzyści, zarówno dbałość o czyste powietrze jak i aktywność fizyczną. Rowerzyści jednak muszą czuć się bezpiecznie na drodze. Aby tak było, musi być odpowiednia logistyka, w tym parking dla rowerów.

Chciałabym też zaapelować do Was, abyście zagłosowali 21 października.
Zawsze bowiem decydujemy, nawet jeżeli nie wybieramy.
Jesteśmy Autorami rzeczywistości, w której żyjemy wraz z naszymi najbliższymi. Decydujmy tak, aby nasze dzieci mogły nam podziękować za to, że dzięki naszemu zaangażowaniu żyją w normalnym, zdrowym i bezpiecznym świecie!
Anna Sztender

Kilka pomocnych informacji:

Komitety wyborcze tworzy się tymczasowo, od dnia rozporządzenia o zarządzeniu wyborów i rozwiązuje po ich przeprowadzeniu. Dlatego najważniejszą kwestią jest WYBÓR WŁAŚCIWEGO KANDYDATA, który ma KONKRETNY PROGRAM i który swoim wcześniejszym zaangażowaniem w sprawy pożytku publicznego udowadnia swoją wiarygodność wyborczą.

Każdy też komitet ma swój program, a co za tym idzie reprezentuje interesy określonej grupy. Nie ma zatem złych czy dobrych komitetów, są tylko właściwi i niewlaściwi kandydaci.